Bastille – Bastylia

bastylia_mapaObecny kształt placu pod nazwą Bastylia został utworzony w połowie lat 60-tych XIX wieku, kiedy baron Georges Haussman poszerzył to miejsce przebudowując ulice Rue de Lyon i bulwar Henryka IV.
Kamienne płyty chodnikowe ułożone na placu wyznaczają dawny zarys murów Bastylii, ośmiopiętrowej fortecy, z murami zwieńczonymi blankami do obrony i mostem zwodzonym, zbudowanej w IV wieku do obrony Hotel Saint Paul (rezydencji Karola V). Bastylia straciła znaczenie militarne za czasów Henryka IV. Kardynał Richelieu zamienił ją na więzienie. Prawo wtrącania do więzienia miał tylko król.
Bastylia więziła w swoich murach wiele znanych osób: na przełomie XVII i XVIII wieku w warunkach luksusowych jak na więzienie przebywał tu m.in. Voltaire, markiz de Sade (pił własne wino przywiezione z Prowasji), alchemik i szarlatan hrabia di Cagliostro a kardynał Armand de Rohan w swojej celi wydawał obiady.
Utrzymanie więzienia było kosztowne, dlatego minister finansów w rządzie Ludwika XVI, Necker, zaplanował zburzenie Bastylii, a na jej miejscu miał powstać plac Ludwika XVI. Nie zdążył. Zrobili to za niego rewolucjoniści.
Na środku placu znajduje się Kolumna Lipcowa upamiętniająca nie Wielką Rewolucję tylko tę z lipca 1830 roku zwaną Trois Glorieuses – Trzy Dni Chwały. Ofiary (504 osoby) tego krótkiego powstania zostały pochowane w krypcie pod kolumną.
Budowę kolumny rozpoczął w 1831 roku Jean Antoine Alavoine a ukończył Joseph Duc. Wykonana jest z brązu, ma 52 metry wysokości i 4 metry średnicy. W środku jest pusta, podzielona na trzy części, z których każda symbolizuje jeden dzień rewolucji. Na szczycie kolumny znajduje się Genie de la Liberte (Duch Wolności).
Plac Bastylii był wytyczony jako plac dla ludu. Dziś nadal jest miejscem manifestacji, zabaw, festynów, przede wszystkim tych obchodzonych 14 lipca dla uczczenia zburzenia Bastylii.
Na placu znajduje się nowoczesny gmach Opery – Opera de la Bastille. Budowa gmachu została ukończona w 1989 roku i jest główną sceną operową stolicy. Opera została wzniesiona w miejscu dawnej stacji kolejowej Gare de Vincennes.

bastylia

 

OKOLICE BASTYLII

Wokół Bastylii jest wiele miejsc, gdzie znajdują się popularne w Paryżu kawiarnie, restauracje, dyskoteki.
Rue de Rappe – dawna ulica paryskich sal tanecznych. Dwie z nich są czynne do dzisiaj: Balato, Boule Rouge. Warto odwiedzić Bar Nanette pod numerem 26.

cdn-