Ciekawostki

Jeśli chcesz wyrazić radość z poznania kogoś, przy pierwszym powitaniu powiedz -Ravi de vous connaitre-.
W ten sposób nawiążesz bliższy kontakt z rozmówcą.

Czarnoskóra kobieta w kolorowej, afrykańskiej sukni mija na ulicy muzułmankę w czadorze oraz chłopca o azjatyckich rysach bawiącego się z dziewczynką o słowiańskiej urodzie – tak wygląda współczesny Paryż, skrzyżowanie różnych kultur, religii i tradycji.

Podobnie jak w Polsce, we Francji uważa się, że czterolistna koniczyna lub podkowa nad drzwiami przynoszą szczęście. Francuzi jednak nie chwytają się za guzik na widok kominiarza. W zamian za ton próbują dotknąć charakterystyczny czerwony pompon na marynarskim berecie.

1 kwietnia Francuzi obchodzą dzień zwany -Poisson d-Avril-. Tego dnia, oprócz robienia sobie żartów i opowiadania dowcipów, Francuzi przesyłają sobie i wieszają na plecach ryby z papieru.

51% francuskich rodzin posiada jakieś zwierzę. W co drugim gospodarstwie jest pies, a w co trzecim kot.

Największe ZOO we Francji znajduje się na terenie Lasu Vincennes i zajmuje obszar
15 hektarów. Można do niego dojechać będąc w Paryżu linią metra nr 1 w kierunku Chateau de Vincennes.

Do 1930 roku wieża Eiffla była najwyższą konstrukcją na świecie.

W podparyskiej dzielnicy La Defense powstanie ekologiczny wieżowiec, dorównujący wysokością Wieży Eiffla. Na dachu wieżowca zwanego -Latarnią Morską- umieszczone zostaną turbiny wiatrowe, dzięki którym budynek będzie częściowo sam produkował potrzebną mu energię elektryczną. Wieżowiec będzie obrotowy, w kształcie żagla. Szacowany koszt budowy to około 800 mln. euro i ma być gotowy w 2012 roku.

W firmach francuskich króluje niepisana zasada powitania. Wchodząc do biura nie wystarczy powiedzieć wszystkich wspólnego-Bonjour-. Należy podejść do każdego pracownika i podać rękę.

We Francji obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Godziny nadliczbowe są rekompensowane w formie pieniężnej lub jako dni wolne od pracy. Zjawisko -odebrania- godzin w formie wolnego nazywa określa się nazwą R.T.T. Liczba wolnego z tytułu R.T.T. nie może przekroczyć 130 godzin na pracownika w ciągu roku kalendarzowego.

Francuzki żyją najdłużej w Europie. Średnia długość życia wynosi 85 lat. W 2050 roku liczba stulatków będzie trzykrotnie wyższa. Paradoskalnie, olbrzymie upały w 2003 roku, które spowodowały śmierć blisko 15 tysięcy osób, przyczyniły się do wydłużenia przeciętnego okresu życia o cztery lata dzięki lepszej opiece medycznej nad seniorami.

Życzenie -na zdrowie- po kichnięciu pochodzi z Francji, z czasów gdy Europę ogarnęła epidemia dżumy. Zarażonych dżumą męczyło kichanie, więc życzono im -na zdrowie-, aby kichanie nie było objawem choroby.

Będąc w Paryżu wydaj 38 euro na pobyt w ekscentrycznym barze – lodówce, w którym temperatura nie przekracza -5 stopni. Na miejscu można wypożyczyć kurtkę narciarską. Właściciel zaleca pobyt nie dłuższy niż pół godziny. Specjalnością lokalu -Kostka Lodu- jest mrożona wódka.

Współczesny obraz miasta z szerokimi alejami i jednorodną budową Paryż zawdzięcza prefektowi z drugiej połowy XIX wieku George-owi Haussmannowi. To w latach 1852-1870 w miejsce wyburzonej zabudowy z okresu średniowiecza powstały bulwary, parki, ogrody, liczne budynki użytku publicznego oraz sieć kanalizacyjna.

Francja posiada 1950 km2 terenów narciarskich, 4200 wyciągów, 13000 km tras biegowych.

TGV doczeka się konkurencji. Francuskie superszybkie pociągi TGV będą miały rywala na linii Paryż-Lyon – włoskie pociągi Pendolino (źródło: -Le Figaro-). Zagraniczne pociągi będą kursowały po francuskich torach pod warunkiem, że będą obsługiwały połączenia międzynarodowe. Zdecydowano, że włoskie pociągi -Pendolino- będą obsługiwały trasę Paryż- Mediolan, Mediolan-Paryż: rano i wieczorem, począwszy od roku 2010 z przystankiem w Lyonie.

W regionie Bretanii (zachodnie wybrzeże) testowany jest nowy program sprzedaży elektronicznych biletów kolejowych, które można kupić za pośrednictwem telefonu komórkowego. Właściciel telefonu rezerwuje bilet w Internecie, płaci za niego podając numer karty kredytowej. Następnie bilet przesyłany jest w formie sms-a. Podczas kontroli należy pokazać telefon z wiadomością. Tłumaczenia rozładowanej baterii są traktowane jak przejazd -na gapę- i podlega karze pieniężnej.

Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem świata. Rocznie odwiedza ją przeszło 80 milionów turystów.

Marsylia jest najbardziej słonecznym miastem Francji. Słońce świeci tu średnio przez 2.835 godzin w ciągu roku.

Francja posiada 8 dużych regionów winnic: Szampania, Burgundia, Alzacja, Dolina Loary, Bordeaux, Dolina Rodanu, Langwedocja- Rousillon i Prowansja.

Motyw Paryża pojawia się w setkach filmów m.in. -Zakochany Paryż-, -Francuski pocałunek-, -Kod da Vinci-, -Paryż, Teksas-, -Amelia-, -Pachnidło-, -13 Dzielnica-, -Ratatuj-, -Moulin Rouge!-, -Vidocq-.

Paryskie metro jest trzecim, po Londynie i Budapeszcie, najstarszym metrem na świecie. Pierwsza linia metra została otwarta w 1900 roku. Obecna sieć metra składa się z czternastu linii.

Największa po II wojnie światowej ewakuacja dzieł sztuki z Paryża miała miejsce w 2003 roku, kiedy miastu zagrażała powódź.

21 czerwca odbywa się we Francji coroczne Święto Muzyki. Tego dnia w całym kraju organizowane są koncerty muzyczne: od muzyki poważnej, przez pop, techno, aż po reggae. W Paryżu Dni Muzyki określa się mianem -Nuit Blanche-.

Paryż, Lyon i Marsylia podzielone są na -arrondissements-, skupiających po kilka dzielnic. W Paryżu jest ich 20, w Lyonie 9, a w Marsylii 16.

W miastach, niektóre sklepy spożywcze lub domy towarowe są zamknięte w poniedziałki. We wtorki zamknięte są muzea, zaś w środy – szkoły.

Rzygacze to ozdobne zakończenia rynien, często przypominające głowę smoka lub krokodyla. Spływająca woda uchodzi przez otwarty pysk potwora (stąd nazwa), koniecznie do betonowej lub kamiennej misy, z której może być odprowadzana kanalikiem do oczka wodnego lub studzienki kanalizacyjnej. Rzygacze montuje się przede wszystkim w obiektach zabytkowych lub stylowych.

Południowa część Francji jest przez Francuzów nazywana -Midi-

Victor Hugo mawiał: -Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu.-

W Polsce znajdują się 11 miejscowości o nazwie Paryż.

Pierwsza francuska książka kucharska powstała w XIV wieku. Kuchnia francuska jest uznawana za najlepszą w świecie.

Aby zostać tragarzem na paryskich Hallach należało przenieść 200 kilogramowy ciężar na odległość 50 m.

W kwietniu 2009 został wprowadzony we Francji tzw.-podatek piknikowy- od sprzedaży tych produktów, które nie podlegają recyklingowi (plastikowe talerzyki, kubki, sztućce). Ustawę zgłosił Jean-Louis Borloo – Minister Stanu ds. zrównoważonego Rozwoju. Celem podatku jest zmniejszenie produkcji odpadów, których corocznie we Francji powstaje aż 360 kg na osobę.

Kasztany jadalne – znane także jako -l-arbre a pain- – czyli owoce drzewa chlebowego. Owoce te jadano w formie surowej, pieczone i ususzone, albo też zmielone na mąkę. Rozdrobnione i pomieszane z mlekiem (albo winem) były bazą zupy bajant. Część zbiorów kasztanów przeznaczana była na pożywienie dla świń; liście zjadały kozy i owce.W chwili obecnej również stosowane są do przyrządzania lokalnych sosów i deserów.

W czasach świetności rezydencji w Wersalu mogło przebywać jednaocześnie nawet 20 tysięcy osób. Miejscowy garnizon wojska liczył 9 tysięcy żołnierzy, a pałacowa służba 5 tysięcy. Dwór królewski, wraz z ministrami Francji, mieszkający w pałacu za czasów -Króla Słońce- składał się z około tysiąca dostojników obsługiwanych przez 4 tysiące służących. Dworskie stajnie mieściły 2,5 tysiąca koni oraz 200 pojazów.

Najpopularniejszą latryną Francuskiej Królewskiej Mości (np. w Wersalu) był najczęściej kominek. Nic dziwnego, że Henryk Walezy pierwszą toaletę w życiu zobaczył na Wawelu, po przyjeździe do Polski. W tamtych czasach, w wyższych sferach uważano, że kąpiel jest szkodliwa i raczej należy jej unikać. Środkiem zastępującym wodę i mydło były perfumy. Niemniej jednak to nie wystarczało. Dowodem mogą być używane przez wytworne modnisie osiemnastowieczne złote, maleńkie młoteczki. Służyły one do eleganckiego i wytwornego tępienia pcheł.

Nakryciem głowy najczęściej kojarzonym z Francją jest beret. Muzeum Beretów znajduje się w miejscowości Nay w Pirenejach.

We Francji istnieje 365 gatunków sera! Francuzi są zdania, że dobry posiłek należy zakończyć kawałkiem dobrego sera, oczywiście przy lampce dobrego wina!

Zirytowani wysokimi cłami nałożonymi przez USA na ser roquefort Francuzi postanowili podarować skrzynkę tego produktu prezydentowi Barackowi Obamie z okazji objęcia urzędu Prezydenta Stanów Zjednoczonych.
W taki sposób Francuzi chcieli skłonić Obamę do zmiany decyzji.

Francuzi chcieli dostać od Unii Europejskiej dotację na hodowlę ślimaków winniczków. Z tego względu Komisja Europejska zaliczyła ślimaki do ryb śródlądowych i tym samym umożliwiła przydzielanie Francuzom dotacji w ramach rybołóstwa. Ślimaki, żabie udka oraz mule są dzisiaj uważane za rarytasy i podaje się je jedynie w ekskluzywnych restauracjach. Tymczasem weszły one do kuchni francuskiej w czasach głodu, kiedy trudno było o inne produkty.

Ślimaki popularne są we Francji od XIX wieku. Przyrządza się je z masłem, czosnkiem i natką pietruszki. Podawane są na specjalnych talerzach z zagłębieniami, spożywa się je za pomocą szczypców, którymi trzyma się gorącą muszlę, dzięki czemu można nadziać ślimaka na dwuzębny widelec. Przygotowanie ślimaków wymaga wielu czasochłonnych zabiegów. W pierwszym etapie ślimaki poddawane są co najmniej 10-dniowej głodówce, aby ich organizm oczyścił się z pokarmów. Mięczaki poddaje się następnie trzykrotnemu płukaniu. Pierwsze płukanie oczyszcza zewnętrzną część ślimaka. Drugie oczyszcza jego wnętrze (ocet i sól). W trzecim płukaniu myje się ślimaki w czystej wodzie. Po tych zabiegach ślimaki są obgotowywane, schłodzone, wyjęte ze skorupek, a następnie gotowane w odpowiednio przyprawionym wywarze. Kiedy ostygną, wkładane są do wysterylizowanych skorupek. Ślimaki można już podawać, po uprzednim posmarowaniu ich masłem czosnkowym.

Każde podane wino powinno być mocniejsze i bardziej aromatyczne od poprzedniego. I tak: wina białe podaje się przed czerwonymi, wina lekkie przed mocnymi, natomiast wina schłodzone proponuje się przed winami o temperaturze pokojowej.

Rybacy z miasta Saint Malo testują przechowywanie wina w morzu na głębokości 15 metrów. Rybacy twierdzą, że stała i dość niska temperatura, niskie nasłonecznienie oraz przypływy i odpływy ułatwiają dojrzewanie trunku i wpływają pozytywnie na jego walory smakowe.

JAK NIE OBRAZIĆ FRANCUZA:
-Idąc do kogoś w odwiedziny, należy zabrać prezent. Przy oficjalnych wizytach mile widziane są kwiaty (wszystkie oprócz chryzantem!), a na luźne spotkania można zabrać wino (oprócz wina różowego);
-Powiedzieć Bonjour (dzień dobry), Monsieur (panu) lub Madame (pani) lub Mademoiselle (panience).
W przypadku wątpliwości najlepiej powiedzieć -Madame-. Przy wyjściu ze sklepu: Merci (dziękuję), Monsieur/Madame/Mademoiselle i Au Revoir (do widzenia);
-Osoba, która zaprasza do restauracji, reguluje rachunek za posiłek i napoje.

PRZYBYWA -POZAMAŁŻEŃSKICH- FRANCUZÓW.
Francuski urząd statystyczny Insee ogłosił najnowsze dane demograficzne. Nie jest niczym nowym, że dzieci rodzą się we Francji w związkach pozamałżeńskich, ale w 2006 roku po raz pierwszy ich liczba przekroczyła połowę i wyniosła 50,5 proc. (rok wcześniej było to 48,4 proc.).
Francuzi zawierają coraz mniej związków małżeńskich. W 2007 r. Było ich 266 tys., podczas gdy jeszcze w 2000 r. – 305 tys. Obecnie wolą zawierać umowy cywilne o partnerstwie tzw. Pacs, wprowadzone w 1999 r. Mogą z tego prawa korzystać pary dowolnej płci, także homoseksualne lub np. rodzeństwo (brrr-!). Pacs przyznają część tych samych praw, jakie mają małżeństwa. (np. prawo do wspólnego opodatkowania). Umowy zamiast ślubu wybierane są już przez co trzecią parę.
Z możliwości zawarcia Pacs korzystają głównie pary heteroseksualne. Homoseksualne natomiast stanowią 7 proc. wszystkich (w pierwszych latach po wprowadzeniu ustawy było ich ok. jednej czwartej).
-W sumie liczba par heteroseksualnych będących w związkach małżeńskich lub Pacs nie spada- – podkreśla Insee.

Badania wykazują, że jedynie 7% osób żyjących w trwałych związkach pozwoliło sobie na chwilę zapomnienia.

We Francji istnieje możliwość zarejestrowania związku partnerskiego noszącego nazwę PACS, co na język polski tłumaczymy jako -Obywatelska Umowa Solidarności-. Francuzi chętnie korzystają z tej formy legalizacji związku, gdyż daje ona prawo do spadku, opieki socjalnej, wspólnego rozliczenia z podatków. Zerwanie PACSu wymaga jedynie zawiadomienia urzędu o rozejściu się partnerów.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przegrał w sądzie proces o wycofanie ze sprzedaży laleczki voodoo z jego podobizną. Sąd uznał, że miała ona charakter satyryczny.

We Francji powstał portal, z którego można ściągnąć na telefon komórkowy najsłynniejsze zdania wypowiedziane przez byłych prezydentów, premierów i ministrów. Zajrzyj na: www.ina.fr

Strach przed promieniowaniem powodowanym przez telefony komórkowespowodował, że w styczniu 2009 roku Minister Jean-Louis Borloo wprowadził ustawę zakazującą reklam telefonów komórkowych skierowaną do dzieci poniżej 12 roku życia i sprzedaży telefonów dzieciom poniżej 6 roku życia.

W 2006 roku Mer stolicy Bertrand Dalanoe odsłonił przed Katedrą Notre Dame tablicę z nową nazwą miejsca -Dziedziniec Notre Dame – Plac Jana Pawła II-.

Przeciętny Francuz śpi prawie 9 godzin na dobę, czyli o ponad godzinę więcej, niż przeciętny Japończyk. Francuzi przodują również pod względem czasu poświęconego na posiłki: ponad 2 godziny dziennie, czyli dwukrotnie dłużej niż np. Meksykanie.

We Francji nie ma egzaminów wstępnych na uniwersytet. Liczą się jedynie oceny zdobyte w liceum. Francuska młodzież uważa za o wiele bardziej prestiżowe dostanie się do Grande Ecole (Wyższa Szkoła) niż na uniwersytet. Do najbardziej cenionych szkół należy ENA (Ecole Nationale d-Administration), która przygotowuje studentów do pełnienia funkcji państwowych oraz obejmowania stanowisk w placówkach dyplomatycznych.

Zakaz umierania we Francji
Mer francuskiego miasteczka Cugnaux wydał w listopadzie 2007 roku zarządzenie zakazujące umierania w tej miejscowości. Powód: brak miejsca na cmentarzu.
Od lat mer bezskutecznie starał się o zezwolenie na budowę nowego cmentarza, niestety jedyna działka, która pod względem geologicznym nadawała się do pełnienia takiej roli, jest własnością wojska. A armia nie chce się zgodzić na stworzenia tam cmentarza, bo niedaleko jest poligon.
Obecnie tylko rodziny, które wcześniej wykupiły grobowce na cmentarzu w Cugnaux, mogą grzebać tam swoich bliskich.